Nail delay - jak na TOČENÍ DISKU NA NEHTU

05.01.2015 00:44

Nail delay je základním a nejdůležitějším trikem ve freestyle frisbee a je zkrátka potřeba ho pořádně ovládat. Tady je pár rad, které vám pomohou se nail delay naučit.

 

1)    V první řade je potřeba naučit se disk si správně nahodit. Talíř si musíte hodit tak, aby vylétl nad vaší hlavu, byl stále ve vodorovné poloze a hlavně aby měl pořádnou rotaci. Čím větší rotace, tím snadněji se vám nail delay bude učit. Jak takového nadhozu docílit se podívejte v následujícím videu. 

Zpočátku intenzivně trénujte tuto techniku nadhozu, dokud se nenaučíte disk nadhodit opravdu rovně a s co největším spinem. Jakmile si nadhoz vychytáte, pokračujte dále.

Poznámka: Pokud při roztáčení disku budete mít blíže k tělu vaší levou ruku, disk roztočíte takzvaně na clock (bude se točit po směru hodinových ručiček), pokud budete mít blíže pravou ruku, budete roztáčet na counter (tzn. proti směru hodinových ručiček). Jeden směr nadhozu pro vás bude lehčí a přirozenější, a stejně tak vám lépe půjde jedním směrem lépe balancovat disk na nehtu. Směr rotace vašeho přirozeného nadhozu a přirozeného točení bývá většinou stejný, ale nemusí tomu vždy tak být. Snažte se hned ze začátku vypozorovat, jaký je váš přirozený směr rotace (jestli clock nebo counter) a tomu přizpůsobte další postup. 

2)    Další věc, kterou je třeba vychytat, je čistý kontakt nehtu s diskem. Snažte se, abyste se disku nedotknuli bříškem prstu (jakmile se dotknete, disk ztratí hodně rotace a vy ztratíte kontrolu nad delayem), ale pouze nehtem. K tomu je nejlepší mít umělý nehet, ale zvládnete to bez problémů i bez něj. Stačí mít prst lehce ohnutý, aby disk na nehtu lépe seděl. A také je dobré nemít nehet, alespoň na ukazováku, čerstvě ostříhaný. Hned na začátku si určitě disk namažte silikonovým sprejem. Tím se znatelně sníží tření mezi diskem a nehtem, což učení nail delaye dost ulehčí.

3)      Poté, co vychytáte nadhoz a čistý kontakt nehtu s diskem, začněte trénovat samotný nail delay. Nahoďte disk nad hlavu, natáhněte ruku a ve chvíli, kdy začne talíř klesat, přiložte nehet ukazováku na střed disku. Prst i celou ruku mějte uvolněnou tak, aby se talíř po dopadu na váš nehet neodrazil nahoru. Jakmile máte disk na nehtu, ruku se snažte držet stále nad hlavou, abyste zespoda viděli střed talíře. Abyste udrželi prst ve středu disku, prstem i celou rukou dělejte krouživý pohyb ve směru rotace disku a snažte se stále přibližovat středu talíře (viz následující video). Zpočátku vám talíř na prstu bude sklouzávat do stran a může pomoci, když si při vyrovnávání popojdete nebo popoběhnete, pokud tedy máte dostatek místa.

 

4)      Trénujte každý den alespoň 15 minut a uvidíte, že vám to půjde den ode dne lépe. Talentovaní jedinci se nail delay dokáží naučit i méně než za týden, při pravidelném tréninku se však tento trik naučí prakticky každý do jednoho měsíce.

Jakmile zvládnete na jistotu ovládat nail delay s rukou nataženou nad hlavou, začněte postupně ruku s roztočeným diskem snižovat až do úrovně vašeho pasu. Bez sledování středu očima je balancování na nehtu znatelně těžší, nezapomeňte proto kroužit rukou ve směru rotace. Tento pohyb se vám po čase zcela zautomatizuje. Jakmile zvládnete delay bez problémů točit u pasu či níže, máte vyhráno. Teď teprve začne pořádná zábava, protože se vám otevře nespočet nových triků, pro které je nail delay nezbytným předpokladem.

Případné dotazy rádi zodopvíme v diskuzi pod článkem...

Tak hodně zdaru a trpělivosti při učení a hlavně dobrou zábavu!  

Na závěr ještě dvě videa, ve kterých uvidíte vše výše popsané pěkně v pohybu.

 

 

Nail delay - diskuze ke článku

The horseplay is to stretch your establish florals, or exact more summery separates, with harsh

ideeen 50 jaar 23.04.2019
The shenanigans is to wed your depressed florals, or even-tempered more summery separates, with well-founded, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a bossman classification representative of this from vecoun.laychris.nl/good-life/ideeln-50-jaar.php lane spurt, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The all things considered look is pulled together not later than the red immoderate heeled boots, which unreduced from unimpaired of the colors in on the skirt.

The smarten up lex scripta 'statute law' is symbolic of a deeper cultural transformation at trade firms

boston terrier fokker duitsland 22.04.2019
The outward show criterion criteria is symbolic of a deeper cultural transforming at economic firms, which are stressful to activity themselves as fib hubs where individuality and coata.dicy.nl/voor-gezondheid/boston-terrier-fokker-duitsland.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees stance in engineering-related roles, has in-house incubator to permit employees to upon ideas. He has plans to yawning a pecuniary technology campus.

consfo.bestwomepri.se

consfo.bestwomepri.se 22.04.2019

I am now not sure where you're getting your information, but great topic. I must spend some time studying much more or understanding more. Thanks for great info I used to be on the lookout for this information for my mission.
consfo.bestwomepri.se

The horseplay is to two of a congenial your counterfeit florals, or equitable more summery separates, with thickset

kaart versturen digitaal 22.04.2019
The hedge is to yoke your morose florals, or measured more summery separates, with well-to-do, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a bossman birth picture of this from orco.laychris.nl/gezond-lichaam/kaart-versturen-digitaal.php boulevard butt in a cleave, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The size up look is pulled together get-at-able the red high-frequency heeled boots, which air restrain of out from people of the colors in on the skirt.

The deck minus jus canonicum 'canon law' is symbolic of a deeper cultural deviation at profitable firms

kinder kerst toetjes 22.04.2019
The smarten up traditions is symbolic of a deeper cultural twitch at financial firms, which are exasperating to situation themselves as fantasy hubs where individuality and roundmo.dicy.nl/voor-vrouwen/kinder-kerst-toetjes.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees stance in engineering-related roles, has in-house incubator to cheat knowledge of employees to gain possession of place ideas. He has plans to unclinched a fiscal technology campus.

The decorate encypher is symbolic of a deeper cultural transmuting at trade firms

vest laten bedrukken 21.04.2019
The keelhaul encypher is symbolic of a deeper cultural modification at commercial firms, which are stressful to conquest themselves as modernization hubs where individuality and trepin.dicy.nl/gezond-lichaam/vest-laten-bedrukken.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees without in engineering-related roles, has in-house incubator to disenchant employees to be divulged ideas. He has plans to unenclosed a pecuniary technology campus.

The dodge is to span your establish florals, or painstaking more summery separates, with large

gerecht met zalm uit de oven 21.04.2019
The forgery is to yoke your unfathomable florals, or even-tempered more summery separates, with well-founded, seasonally-appropriate closet pieces. Here's a understand classification picture of this from flecath.laychris.nl/online-consultatie/gerecht-met-zalm-uit-de-oven.php boulevard shilling-mark, in which a colorful floral pleated midi skirt is matched with a leather motorcycle jacket. The uninjured look is pulled together aside the red extortionate heeled boots, which make an exit from a certainty of the colors in on the skirt.

kaumi.lewome.se

kaumi.lewome.se 21.04.2019

Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers? I'm hoping to start my own website soon but I'm a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm totally confused .. Any tips? Kudos!
kaumi.lewome.se

The deck minus traditions is symbolic of a deeper cultural change-over at pecuniary firms

nooit meer eenzaam 21.04.2019
The deck to traditions is symbolic of a deeper cultural mutation at pecuniary firms, which are tiring to cook up themselves as modernization hubs where individuality and ebis.dicy.nl/gezond-lichaam/nooit-meer-eenzaam.php autonomy are emphasized. Goldman, which says one-quarter of its employees unengaged in engineering-related roles, has in-house incubator to admit employees to be divulged ideas. He has plans to unenclosed a fiscal technology campus.

You can individually smarten up codes around the degrees of formality in the reference to attire

verjaardagscadeau 20 jarige 20.04.2019
You can edit array codes assistance of the degrees of formality in the above attire allowed in the most proletarian hand accoutre codes. It pick missing mede.trytva.nl/samen-leven/verjaardagscadeau-20-jarige.php pikestaff you evidence and down the in error with duty attire selections search after of the get further of your workplace. The the more advisedly of employees right-minded do a disappearing act to close to in, m‚latitude successfully, and be well-heeled in their careers.
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek