Česká federace freestyle disku

Freestyle frisbee je v České republice organizováno pod hlavičkou spolku nazvaného Česká federace freestyle disku. Členové ČFFD jsou zároveň členy Freestyle players association (FPA), což je asociace, která zastřešuje freestyle frisbee celosvětově. 

Posláním ČFFD je všestranně a veškerými silami členské základny napomáhat rozvoji sportovní disciplíny freestyle frisbee v České republice a prezentovat ji prostřednictvím organizovaných soutěžních a propagačních akcí.

Toto poslání se nám zatím daří naplňovat prostřednictvím každoroční organizace mezinárodního turnaje Frisbeer Cup a vystupováním na řadě různých akcí od dětských dnů po hudební festivaly. 

Centrem působení ČFFD je bezesporu Praha, kde se, s výjimkou výjezdních soustředění, exhibic a jiných akcí, odehrává všechno podstatné. Praha je sídlem ČFFD a nachází se zde všichni její členové. Pragocentrismus rozhodně není naším cílem, nicméně mimo obvod hlavního města se nám zatím nepodařilo oficiálně rozšířit. To však neznamená, že freestyle firsbee se hraje jen v Praze. Naopak víme o řadě začínajících hráčů po celé České republice. Jedná se však o jednotlivce, kteří prozatím neprojevili zájem stát se členy ČFFD. Světlou výjimkou je Olomouc, kde se nachází minimálně dva aktivní hráči, s nimiž jsme v kontaktu a jejichž členství ve federaci je na spadnutí. 

Pokud máte zájem s freestylem začít, ať už jste odkudkoliv, ozvěte se na kontakty uvedené v této sekci a my vás rozhodně podpoříme.

Historie ČFFD

Česká federace freestyle disku byla založena dne 26. listopadu 2008 ještě pod původním názvem Kobra Kai Dojo. Tento název vzniknul v rámci jedné vydařené party v průběhu letního soustředění, nicméně v reálném životě organizace se tento název ukázal jako poměrně nepraktický a nic nevypovídající o jeho skutečném zaměření. Proto byl přibližně po roce název změněn na současné znění Česká federace freestyle disku.

Průkopníci freestyle frisbee v ČR

Samotnému založení občanského sdružení samozřejmě předcházela historie spontánní a neinstitucionalizovaná. Nechceme vás zatěžovat nepřeberným množstvím detailů, tedy k této historii alepsoň ve stručnosti: Prvními freestylery v České republice byli nepochybně Štěpán Materna, zasloužilý hráč ultimate, a Dexter, prezident České footbagové asociace. Plus nezávisle na sobě existovalo několik dalších lidí, kteří se pokoušeli trochu freestylovat na základě toho, co odkoukali z videí na internetu. Prvními pionýry, kteří pronikly do mezinárodní komunity jammerů byli bratři Zahradníčkové spolu s Ondrou "Kolegou" Klegou. Účastí na AmsterJamu 2006 dali světu vědět, že se v ČR taky pokoušíme o nějaký ten freestyle. Na základě tohto kontaktu přijel v únoru 2007 do Prahy legendární jammer Tommy "lightning" Leitner, který tu rozpoutal revoluci. Hráčů od té doby začalo přibývat a když se základna rozrostla asi na 15 aktivních jammerů, rozhodli jsme se zorganizovat oficiálně a výsledkem bylo založení občanského sdružení.