Vybavení

...aneb co je potřeba k hraní freestyle frisbee

Co se týče vybavení, freestyle frisbee je opravdu nenáročný sport. Prakticky vám stačí samotný disk, avšak pokud to s freestylem myslíte vážně, neobejdete se bez umělých nehtů a silikonového spreje.        

DISK NA FREESTYLE

"Talíř jako talíř" by leckdo řekl, avšak pro jednotlivé frisbee sporty se používají disky se specifickými charakteristikami a nejinak je tomu u freestylu. Nejzásadnějšími vlastnostmi disku jsou jeho velikost, váha a dále pak tvar tzv. rimu (což je vlastně ta „zahnutá část“ disku). Disky pro freestyle váží 160g a mají o něco hlubší rim než většina ostatních frisbeeček. Na freestyle  se nejčastěji (a prakticky výhradně) používá Skystyler od amerického výrobce Discraft. 160ti gramové disky pak vyrábí také firma Wham-O. V České republice jsou dostupnější Skystylery, které jsou běžně k sehnání ve specializovaných obchodech nebo v lepších prodejnách se sportovním vybavením. Cena se pohybuje od 300 do cca 550 Kč, s tím, že disky se liší jen potiskem a barvou, nikoli vlastnostmi. Pravděpodobně nejlevněji freestylový disk pořídíte v e-shopu Ultimo.

 Freestylové disky Skystyler

Je nutné si hned pořizovat freestylový disk nebo se základy můžu učit s jakýmkoli diskem?

Pro zvládnutí základního triku Nail Delay (točení frisbee na prstu, resp. na nehtu) rozhodně není vhodné používat obyčejný disk z hračkářství, ale pokud máte doma např. 175g disk na ultimate a nechce se vám hned investovat do freestylového disku, dá se to s ním zvládnout. Ačkoli je ultimatový disk na první pohled tomu freestylovému hodně podobný, liší se váhou (je těžší - uzpůsoben na dlouhé hody) a tvarem rimu  a tudíž bude trénink s ním o něco obtížnější. Vyplatí se tedy pořídit 160ku hned od začátku a i kdyby vás trénink freestylu náhodou omrzel, v parku vám bude tento talíř lítat lépe než 95 % obyčejných disků.

UMĚLÉ NEHTY

Umělé nehtyPrakticky jedinou a nejdůležitější výbavou, kterou kromě disku potřebujete pro hraní freestyle frisbee, jsou umělé nehty - tzv. fake-nails. Jsou vyrobeny z tvrdého plastu nebo např. dentálního akrylátu a jejich hlavním účelem je minimalizovat styčnou plochu prstu s diskem, a tak co nejvíce snížit tření. Umělé nehty se navíc lepí tak, aby přesahovaly naše vlastní nehty, což snižuje pravděpodobnost zbrzdění či úplného zastavení rotace disku o bříško prstu.

Jak takový nehet připevním? 

Ačkoli se to může zdát razantní, jedním z mála účinných způsobů, jak umělý nehet připevnit na prst, je přilepit ho vteřinovým lepidlem přímo na skutečný nehet. Nejvíce se osvědčila lepidla gelová, u kterých nehrozí, že se vám rozlijí po celém prstu a nepěkně vás ulepí. Výhodou je, že postupem času se na spodní straně fake-nailu vytvoří vrstva zaschlého lepidla přesně ve tvaru vašeho nehtu, což pak značně usnadní proces připevňování. Zejména při hraní venku je vhodné umělý nehet ještě zajistit lepící páskou. I pevně přilepený nehet může v určitých situacích snadno upadnout a právě lepící páska vám pomůže předejít situaci, kdy se na všech čtyřech snažíte najít maličký kus plastu ve vysoké trávě. Věřte tomu, že někdy hledání zabere opravu hodně času a zvláště v parku plném lidí vám to na image zrovna nepřidá :)

Nehty na freestyle frisbee

Jak potom nehet sundám? Není to nebezpečné?

Je pravda, že občas sundávání nailu trošku zabolí, ale rozhodně to není nebezpečné. Postupem času si navíc vychytáte grif a nehty budete sundávat rychle a hlavně bezbolestně. Může se stát (podle zkušenosti však jen velmi zřídka), že vaše nehty budou na lepidlo citlivé a bude docházet k jejich poškození. Potom je příhodné na skutečný nehet nalepit kousek lepící pásky (nejlépe asi klasické lékařské) a na ten teprve nanést lepidlo a připevnit umělý nehet. Při tomto způsobu se vám jednak lepidlo nedostane do přímého kontaktu s pravým nehtem a také se tím značně ulehčí proces odlepování. Přilepení nehtu však při této metodě není tak pevné jako když fake-nail lepíte na nehet přímo.

Existuje nějaká alternativa k vteřinovému lepidlu?

Ano, existuje! Není tomu dlouho, co něktreří hráči freestylu začali používat supersilnou oboustrannou lepící pásku, která, při správné aplikaci, plně nahradí vteřinové lepidlo. Není však vhodná pro každého. Lidem, kteří mají nehty hodně zaoblené, pravděpodobně nebude příliš dobře držet. Podívejte se na instruktážní video, kde se dozvíte, jakou pásku používat, a jaký je postup lepení nehtů.

Na jaké prsty mám umělé nehty lepit?

Drtivá většina hráčů si lepí umělé nehty na ukazováky obou rukou. Ukazovák je nezávisle na ostatních prstech nejlépe ovladatelný a některé triky se zkrátka na jiném prstu nedají provést. Někteří freestyleři lepí umělé nehty na více prstů, někteří naopak nepoužívají naily vůbec. To jsou však spíše výjimečné případy.

Kdy mám umělé nehty začít používat a kde je vůbec seženu?

Ideální je používat umělé nehty hned od začátku. Jelikož však nehty nejsou zrovna snadno dostupným zbožím, nebudete je možná ve svých začátcích mít k dispozici. Nenechte se tím však odradit, pro zvládnutí základního triku (nail delay) se bez nich s klidem obejdete. V podstatě stačí, když si nehty na ukazováčcích nebudete stříhat úplně nakrátko. Pro zvládnutí dalších triků už ale nějaký ten fake-nail potřebovat budete. Sehnat se dá např. v e-shopu Ultimo. Nákup přes internet může být ošemetný, jelikož každému vyhovuje jiný tvar a velikost nehtu, proto je ideální nehet nejprve vyzkoušet. Někdy však taková možnost není, a tak je při objednávce přes internet dobré zkusit popsat tvar a velikost vašich nehtů. Může se stát, že nehet zpočátku nebude sedět příliš dobře. Když však budete při lepení nanášet větší množství gelového lepidla, brzy se vespod fake-nailu utvoří vrstva přesně vytvarovaná na váš nehet. Umělé nehty je také možné si svépomocí  vyrobit .

Existuje k umělým nehtům nějaká alternativa?

Ano – jako náhražka umělého nehtu se dá použít například nasazovací kytarové trsátko, které však na prstě nedrží tak pevně a tudíž se zhoršuje ovladatelnost disku. Také jeho tvar nebývá úplně vhodný a jeho používání může vést k poškození disku. Extrémním řešením je nechat si udělat gelové nehty napevno přímo v nehtovém salonu, kde vám je na požádání uzpůsobí tak, aby byly vhodné pro hraní freestylu (odzkoušeno :)). Toto řešení však vyžaduje pravidelnou docházku do salonu, je tudíž finančně náročné a neobejde se bez častého vysvětlování (zvláště pokud jste mužského pohlaví :)).

SILIKONOVÝ SPREJ

Poslední pomůckou, která vám hraní freestyle Frisbee dosti usnadní, je silikonový sprej. Ten se nanese na spodní (případně i vrchní) stranu disku a lehce rozetře kusem látky (hadřík, stará ponožka apod.). Výsledkem je zásadní snížení tření mezi nehtem a diskem. Kombinace silikonu a umělého nehtu tvoří perfektní (technické) podmínky pro freestyle frisbee.

Kde takový sprej seženu a jakou značku volit?Silikonový sprej

Silikonový sprej seženete v každém železářství nebo na benzinové pumpě. Osvědčenou značkou je Coyote Silkal, ale stejně tak dobře poslouží prakticky jakýkoli produkt s označením „silikonový sprej“ (nikoli olej – dá se také použít, ale má méně vhodnou konzistenci).