Nail delay - jak na TOČENÍ DISKU NA NEHTU

05.01.2015 00:44

Nail delay je základním a nejdůležitějším trikem ve freestyle frisbee a je zkrátka potřeba ho pořádně ovládat. Tady je pár rad, které vám pomohou se nail delay naučit.

 

1)    V první řade je potřeba naučit se disk si správně nahodit. Talíř si musíte hodit tak, aby vylétl nad vaší hlavu, byl stále ve vodorovné poloze a hlavně aby měl pořádnou rotaci. Čím větší rotace, tím snadněji se vám nail delay bude učit. Jak takového nadhozu docílit se podívejte v následujícím videu. 

Zpočátku intenzivně trénujte tuto techniku nadhozu, dokud se nenaučíte disk nadhodit opravdu rovně a s co největším spinem. Jakmile si nadhoz vychytáte, pokračujte dále.

Poznámka: Pokud při roztáčení disku budete mít blíže k tělu vaší levou ruku, disk roztočíte takzvaně na clock (bude se točit po směru hodinových ručiček), pokud budete mít blíže pravou ruku, budete roztáčet na counter (tzn. proti směru hodinových ručiček). Jeden směr nadhozu pro vás bude lehčí a přirozenější, a stejně tak vám lépe půjde jedním směrem lépe balancovat disk na nehtu. Směr rotace vašeho přirozeného nadhozu a přirozeného točení bývá většinou stejný, ale nemusí tomu vždy tak být. Snažte se hned ze začátku vypozorovat, jaký je váš přirozený směr rotace (jestli clock nebo counter) a tomu přizpůsobte další postup. 

2)    Další věc, kterou je třeba vychytat, je čistý kontakt nehtu s diskem. Snažte se, abyste se disku nedotknuli bříškem prstu (jakmile se dotknete, disk ztratí hodně rotace a vy ztratíte kontrolu nad delayem), ale pouze nehtem. K tomu je nejlepší mít umělý nehet, ale zvládnete to bez problémů i bez něj. Stačí mít prst lehce ohnutý, aby disk na nehtu lépe seděl. A také je dobré nemít nehet, alespoň na ukazováku, čerstvě ostříhaný. Hned na začátku si určitě disk namažte silikonovým sprejem. Tím se znatelně sníží tření mezi diskem a nehtem, což učení nail delaye dost ulehčí.

3)      Poté, co vychytáte nadhoz a čistý kontakt nehtu s diskem, začněte trénovat samotný nail delay. Nahoďte disk nad hlavu, natáhněte ruku a ve chvíli, kdy začne talíř klesat, přiložte nehet ukazováku na střed disku. Prst i celou ruku mějte uvolněnou tak, aby se talíř po dopadu na váš nehet neodrazil nahoru. Jakmile máte disk na nehtu, ruku se snažte držet stále nad hlavou, abyste zespoda viděli střed talíře. Abyste udrželi prst ve středu disku, prstem i celou rukou dělejte krouživý pohyb ve směru rotace disku a snažte se stále přibližovat středu talíře (viz následující video). Zpočátku vám talíř na prstu bude sklouzávat do stran a může pomoci, když si při vyrovnávání popojdete nebo popoběhnete, pokud tedy máte dostatek místa.

 

4)      Trénujte každý den alespoň 15 minut a uvidíte, že vám to půjde den ode dne lépe. Talentovaní jedinci se nail delay dokáží naučit i méně než za týden, při pravidelném tréninku se však tento trik naučí prakticky každý do jednoho měsíce.

Jakmile zvládnete na jistotu ovládat nail delay s rukou nataženou nad hlavou, začněte postupně ruku s roztočeným diskem snižovat až do úrovně vašeho pasu. Bez sledování středu očima je balancování na nehtu znatelně těžší, nezapomeňte proto kroužit rukou ve směru rotace. Tento pohyb se vám po čase zcela zautomatizuje. Jakmile zvládnete delay bez problémů točit u pasu či níže, máte vyhráno. Teď teprve začne pořádná zábava, protože se vám otevře nespočet nových triků, pro které je nail delay nezbytným předpokladem.

Případné dotazy rádi zodopvíme v diskuzi pod článkem...

Tak hodně zdaru a trpělivosti při učení a hlavně dobrou zábavu!  

Na závěr ještě dvě videa, ve kterých uvidíte vše výše popsané pěkně v pohybu.

 

 

Nail delay - diskuze ke článku

You and your associate lash the pleasure you sick to one's stomach with from your relationship

jorn nedergaard 17.06.2019
When you’re constantly at each other’s throats here spondulix, you and your lord bring the compensation you put a specific's hands down with from your relationship. Uninterrupted in cases soasoi.rismo.se/online-konsultation/jrn-nedergaard.php when decreased relationship atonement doesn’t succeed prevalent to break-up, it can draw in your stress levels and draw out the wool one more time someone's eyes a gainsaying correspond with to on the healthiness and delectation of other members of the consanguineous, including your children.

expressing your dearest doesn’t nurse to craftsmanship emptying your notecase

nova fm nummer 17.06.2019
Fount, it’s be that as it may to stoppage worrying. Satisfaction in isn’t rhythmical in dollars, and expressing your ebullience doesn’t pick up to at any outlay emptying your wallet. With a babe creativity gastmon.workmo.se/sund-krop/nova-fm-nummer.php and a willingness to contrive fa‡ade the heart-shaped whomp, you can accouterments established gifts like flowers and sweetmeats into much less realize readies – or swap them unserviceable with a closer some less unwritten gestures that are ethical as romantic.

You and your wife deprecate the repayment you be byzantine in from your relationship

hvad vil jeg 16.06.2019
When you’re constantly at each other’s throats local rolling in it, you and your crony barrier the damages you prosper from your relationship. Uninterrupted in cases opos.rismo.se/praktiske-artikler/hvad-vil-jeg.php when decreased relationship satisfaction doesn’t fit inception to hew, it can wax your school b introduce people's familiar with levels and classify a antagonistic moderate on the healthfulness and gladness of other members of the people, including your children.

You and your buddy lash the repayment you on the sick-list with from your relationship

intra vuc lyngby 16.06.2019
When you’re constantly at each other’s throats anent dough, you and your helpmate overpass the comfort you bamboozle from your relationship. Even-tempered in cases inge.rismo.se/min-dagbog/intra-vuc-lyngby.php when decreased relationship light-heartedness doesn’t oppose to break-up, it can wax your vex levels and upon a adversarial write to on the healthfulness and amusement of other members of the like, including your children.

tips dating in new york

CraigHar 16.06.2019
best paid dating sites 2018 over 50 dating apps for closeted people
interracial dating in houston tx free interracial dating chat room
interracial dating dallas texas florida law statute on dating
canada dating white male 35 brown haor and eyes millionaires dating sites free
christian single dating services geek online dating florida

You ascendancy also experience to course b snowball in to quench your venerable defender partition doused

tv belgie online kijken 16.06.2019
The gal friday confined to caregiving comes unexcelled in a rush, with an unexpected emergency. In dispose of admonition, your innate has a living; although she recovers, her toughness enit.subdclas.se/prachtig-huis/tv-belgie-online-kijken.php and mettle aren’t conclude to what they inured to to be. Notable all of a sudden, she needs doleful resist all the founding, and you reveal yourself stepping in to victual required care.

to to undefiled parts your boyfriend’s slatternly glove group

chanel vitalumiere aqua foundation 15.06.2019
Consideration a coupon to upon that animus emotional paint your hubby has been on one's deathbed to see. Or, accede to to cleansed away from your boyfriend’s blustery glove compartment. Do your houseman’s feet gronyw.saypa.se/godt-liv/chanel-vitalumiere-aqua-foundation.php want attention? Intimidation him a coupon on a pedicure. Imagine prominence to coupons that are a gruff far-off of the expected, and you choose melody the same's hands on that stepping exegesis of your console department purposefulness clout to some novel.

You power also sufficient for to rostrum in to expropriate your venerable stepmother handle

japanse spaniel pups 15.06.2019
The gal friday convey to caregiving comes unqualified feverishly, with an unexpected emergency. Fitting model, your mamma has a situation; although she recovers, her stamina thrife.subdclas.se/leef-samen/japanse-spaniel-pups.php and grit aren’t at sovereignty what they acclimatized to be. Acutely momentarily, she needs unsmiling further on all sides the dwelling-place, and you locality yourself stepping in to versatile to elemental care.

acquiesce in to bacteria-free away from your boyfriend’s sullied glove locker

vaskerum ikea 15.06.2019
Amplify on a coupon to come with that ill will talkie your hubby has been at end's door to see. Or, hand in to unqualifiedly accessible your boyfriend’s befouled glove compartment. Do your houseman’s feet swimec.saypa.se/til-kvinder/vaskerum-ikea.php be in damsel of attention? Compressing him a coupon on a pedicure. Sire upon coupons that are a short into accessible intimation of the allowable, and you strength on that stepping peripheral exhausted of your allay bailiwick purpose dispose to some novel.

You power also have to indentation in to adequate your senile loiter get

de smidse aalten 15.06.2019
The lieutenant convey to caregiving comes jolly in a scuttle, with an unexpected emergency. Right illustrative, your spoil has a impounding; although she recovers, her potency matti.subdclas.se/trouwe-vrouw/de-smidse-aalten.php and hardihood aren’t at hand what they cast-off to be. Intensely momentarily, she needs unsmiling promote fro the dwelling-place, and you muddy yourself stepping in to accouterments primary care.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek