Co je freestyle frisbee?

FRISBEE (často chybně psáno "freesbee"), tedy létající talíř, je jedna ze světově nejpopulárnějších a nejrozšířenějších hraček. Kromě klasického házení v parku nebo na pláži ale existuje i několik regulérních sportovních disciplín s létajícím diskem. Jedná se o týmový sport Ultimate frisbee, obdobu klasického golfu nazvanou Discgolf, nebo psí sportovní disciplínu Dogfrisbee. A pak je tu právě freestyle...

Freestyle frisbee je totální využití potenciálu létajícího talíře. Jedná se o předvádění náročných akrobatických a technických triků s diskem, při kterém je využívána především rotace talíře a všechny jeho možnosti létat vzduchem. 

 Freestyle frisbee - gitis Celá hra vychází ze základního triku zvaného Nail delay, což je prosté držení vodorovně roztočeného talíře na prstu, respektive na jeho nehtu. Jakmile se člověk naučí rotující frisbee na prstu udržet, může pokračovat dalšími triky. Roztočený disk je možné podhazovat pod nohama, přeskakovat, vytahovat za zády, různě si ho nechat přejíždět po těle, ale třeba do něj i kopat atd. Možnosti jsou neomezené, záleží pouze na hráčově kreativitě a fantazii, právě proto je to "freestyle". Cílem hry je spojovat jednotlivé prvky do různých kombinací a ty pak zakončovat efektivními trikovými chyty, ideálně po interakci s dalšími hráči.

Freestyle frisbee - kotoul

Freestyle frisbee se dá provozovat jak na rekreační, tak na profesionální úrovni. V průběhu roku se po celém světě uskuteční desítky turnajů, přičemž vrcholem sezóny je, podobně jako u dalších sportů, mistrovství Evropy a mistrovství světa. Na turnajích hráči soutěží ve dvojicích nebo trojicích a do předem zvolené hudby předvádějí sestavu co nejlepších triků. Systém hodnocení je podobný například krasobruslení - hodnotí se obtížnost, provedení a umělecký dojem. Soutěže probíhají na bázi fair play, což dokazuje už jen fakt, že porota je vždy složena z hráčů z protější soutěžní skupiny. Turnaje probíhají velmi uvolněně, nepanuje na na nich žádná rivalita a soutěžící se naopak navzájem povzbuzují k co nejlepším výkonům. Hráči freestyle frisbee tvoří unikátní celosvětovou komunitu, dalo by se říci až rodinu, které rozhodně stojí za to být součástí.

Freestyle frisbee - Fabio SannaCo se týče historie freestyle frisbee, první triky s létajícím talířem začali vymýšlet mladí Američané na začátku sedmdesátých let minulého století. Domovem této fascinující sportovní disciplíny byly především rozhlehlé kalifornské pláže s ideálním větrem od moře, ale například také Central Park v New Yorku. V osmdesátých letech, zlaté éře freestylu, turnaje přitahovaly tisícovky diváků a ti nejlepší hráči byli podobnými hvězdami jako rockové stars, jejichž koncertům také často předskakovali. Dnes naopak freestyle frisbee zažívá velký boom v Evropě, zejména pak v Itálii, Německu a také v České republice. Do velké míry je to zásluha Tommyho Leitnera, Američana žijícího v Římě, který vyjíždí do jednotlivých zemí a šíři umění freestylu dál.

Chcete-li se dozvědět jak, kde a kdy samotné frisbee vzniklo a jak se tento sport vyvíjel, navštivte sekci historie.

A pokud chcete vědět více detailů o české freestyle frisbee scéně a zároveň zjistit, jak tento sport vypadá v pohybu, pusťte si následující video.